Forum FORUM GEOLOGICZNE Strona Główna FORUM GEOLOGICZNE

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

zadanie - pomoc
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM GEOLOGICZNE Strona Główna -> Geologia / Kartografia geologiczna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wydrozwierz




Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 119
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: kotlina kłodzka / Kraków

PostWysłany: Sob 21:43, 15 Wrz 2012
PRZENIESIONY
Sob 23:11, 15 Wrz 2012    Temat postu:

Witam. Skoro znikąd pomocy to jakos przecierpisz moje pięć minut z MSpaint. Tu masz synklinę z azymutem osi 45, w jądrze kambr, potem kolejno ordowik i sylur. Uskok najprostszy, normalny zrzutowy, 90 stopni, prostopadły do osi synkliny.

(Uwaga: poprawna kolejność warstw dla synkliny powinna być od zewnątrz: Cm-Or-S-Or-Cm; przy obecnym następstwie mapa przedstawia antyklinę, a na uskoku zrzucone jest skrzydło NE - wydrozwierz)



To tyle jeśli teren jest płaski (planisekcja). Jeśli masz zaznaczyć na mapie, to już wkraczasz głębiej w las intersekcji, zapoznaj się może z postami w dziale kartografii geologicznej, jakiś czas temu pomagałem tam z zadaniem dotyczącym bodajże antykliny, ale zasady konstrukcyjne są te same. Zajrzyj w intersekcję warstwy nachylonej, zadania pomoc itd.

Z książkami na ten temat faktycznie szału nie ma, bo i nia ma za bardzo o czym pisać. Wszystkie te mapy i przekroje mogą wydawać się skomplikowane, ale rządzą się prostymi zasadami, trochę geometrii i to wszystko. Trochę jakby wydać podręcznik rzeźbiarstwa - bierzesz dłuto, młotek i jedziesz.. Ale jest na rynku "cokolwiek", mianowicie

Piotr Czubała, Włodzimierz Mizerski, Ewa Świerczewska-Gładysz; Przewodnik do ćwiczeń z geologii; Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008 (cena ok 25zł)

str 196-214 poświęcone są planisekcji i intersekcji, wraz z przykładami w postaci kombinacji synklin, antyklin, uskoków, dolin, wzgórz, chyba czegoś takiego szukasz.
Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez wydrozwierz dnia Śro 21:14, 19 Wrz 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
markop




Dołączył: 13 Wrz 2012
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Wocław

PostWysłany: Wto 20:25, 18 Wrz 2012    Temat postu:

Dziękuję za naprowadzenie i rysunek. Miałem poprawić, że synkilna przecięta uskokiem poprzecznym i zaznaczyć skrzydła zrzucone i wiszące ale umknęło mi. Z antykliną będzie podobnie tylko w drugą stronę w przekroju wybrzuszenie i nic więcej?? Trochu zwaliłem tą geologię ale mam poprawkę ostateczna w następnym tygodniu. Piwo już Ci wiszę.

Ostatnio zmieniony przez markop dnia Wto 20:40, 18 Wrz 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wydrozwierz




Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 119
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: kotlina kłodzka / Kraków

PostWysłany: Śro 16:48, 19 Wrz 2012    Temat postu:

No i w pośpiechu palnąłem gafę aż wstyd - w synklinie na powyższej mapce pomyliłem kolejność warstw, w jądrze synkliny są najmłodsze utwory (S) kolejno Or i na zewnątrz Cm. Uwzględnij to a mapka będzie poprawna przy założonym zrzuconym skrzydle SW.

Poniżej masz ilustracje jak zachowują się wychodnie przy uskoku, specjalnie bez opisu wieku tylko kolorami. W obu przypadkach obrazy kartograficzne są identyczne, widząc tylko kolorowe paski nie jesteś w stanie określić czy to antyklina czy synklina, chyba że znasz następstwo warstw (czerwony najmłodszy - synklina, najstarszy - antyklina) lub bez znajomości następstwa, ale znając zrzuty na uskoku (+ i -) i analizując przesunięcia wychodni. Otóż

w synklinie na skrzydle wyniesionym (+) wychodnia czerwona jest węższa niż na zrzuconym, im bardziej wyniesione skrzydło tym wychodnia węższa, jeśli wyniesiesz jeszcze wyżej to czerwony zaniknie, wychodnie zielone się "skleją" i w miarę wynoszenia zaczną się zwężać itd itd. Co ważne zwęża się tylko środkowa wychodnia, pozostałe mają identyczną szerokość na obu skrzydłach uskoku.
Przy zrzucie czerwona wychodnia rozszerza się, im większy zrzut tym bardziej; wychodnie zielone i niebieskie zachowują swoją szerokość, od zrzutu zależy tylko odległość między nimi (czyli szerokość czerwonej wychodni).




w antyklinie natomiast w miarę wynoszenia skrzydła środkowa wychodnia "rośnie" do momentu osiągnięcia szerokości dwóch szerokości pozornych, następnie "rozkleja się" w środku i między nimi pojawia starsze, czerwone ogniwo (w mapce dwa posty wyżej opisałem warstwy właśnie dla antykliny, najstarsze warstwy w jądrze - mapka jest poprawna z tak opisanymi warstwami, ale skrzydło SW jest wyniesione, nie zrzucone, i wtedy jest OK). Na skrzydle zrzuconym środkowa wychodnia staje się węższa.




Jak widać tendencje są identyczne na obu rysunkach - krzyżowo - identycznie zachowują się wychodnie przy wynoszonym skrzydle antykliny jak i zrzucanej synkliny, dając podobny obraz, dlatego też aby mapka była poprawna wystarczy zmienić kolejność warstw lub ruch uskoku.

Uskoki na mapie opisuje się plusem i minusem tuż przy linii uskoku, po obu jej stronach. Raz jeszcze przepraszam za gafę. Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez wydrozwierz dnia Śro 21:39, 19 Wrz 2012, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
HateOrLove




Dołączył: 23 Paź 2012
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 18:42, 23 Paź 2012
PRZENIESIONY
Śro 0:57, 24 Paź 2012    Temat postu: Pomoc przy analizie mapy topograficznej/geologicznej

Cześć, mam problem ze zinterpretowaniem/opisaniem mapki topograficznej w oparciu o geologiczną. Przeglądałem inne wątki na temat map geologicznych jednak dużo mi to nie pomogło, gdyż jestem laikiem w tym temacie.

Tutaj potrzebne materiały:
mapa topograficzna -
[link widoczny dla zalogowanych]

2 wycinki mapy geologicznej odpowiadające mniej więcej mapie topograficznej -
[link widoczny dla zalogowanych] oraz
[link widoczny dla zalogowanych]

i jeszcze legendy do topograficznych (geologicznych - wydr), odpowiednio
[link widoczny dla zalogowanych] oraz
[link widoczny dla zalogowanych]

Zadaniem jest wytłumaczenie związku między formami powierzchniowymi (tych z topograficznej) a budową geologiczną. Czyli:
1. Litologia np. z piasku (to odczytuję za pomocą geologicznej i legendy jak mniemam)
2. Geneza np. działalność eoliczna na danym terenie w warunkach gwałtownego ocieplenia klimatu (nie mam pojęcia skąd ja mam to wiedzieć)
3. Wiek np. w trzeciorzędzie w miocenie "wybudowała" na południe od Łodzi wydmy piaszczyste albo że rzeka (lodowiec, wody polodowcowe, itd.) w tym i w tym okresie, w podłożu gliniastym wyerodowała dolinę. (to też nie wiem na podstawie czego poza legendą)

Ogólnie to fajnie by było jakby ktoś mi na początek powiedział wszystkie formy morfologiczne (pagórki, doliny itd) jakie są na mapie topograficznej i w którym miejscu występują, bo też tego pewny nie jestem. To mi bardzo na początek pomoże, łatwiej z pewnością będzie się zabrać za resztę.


Ostatnio zmieniony przez HateOrLove dnia Wto 18:45, 23 Paź 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM GEOLOGICZNE Strona Główna -> Geologia / Kartografia geologiczna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin